Dr. Ülkem Çakır Böbrek yetmezliğiyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Acıbadem International Hastanesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır, ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla artan böbrek yetmezliğiyle ilgili çarpıcı bilgiler veriyor.

Böbrek naklinin risk faktörleri her yıl daha fazla yaşanıyor.

Hipertansiyon, Şeker Hastalığı ve Obezitedeki artış Böbrekleri vuruyor.

Kronik böbrek yetmezliği tek tedavi şansı nakil olan ciddi bir sağlık sorunu. Erken evrede tespit edildiğinde önlenebilen veya ilerlemesi geciktirilebilen bu hastalığın sinsi ilerlemesi erken teşhise çok da olanak vermiyor.

Hasta çoğu zaman son evredeyken durumu fark ediyor. Ancak böbrek yetmezliğine giden yolda hipertansiyon, kalp damar sorunları, şeker hastalığı ve obezite gibi faktörler ciddi rol oynuyor.

Bu hastalıkların tedavisi sırasında bilinçli olmak ve gerekli taramaları yaptırmak böbrek yetmezliğine giden yolun önüne geçebiliyor. Acıbadem International Hastanesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır, ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla artan böbrek yetmezliğiyle ilgili çarpıcı bilgiler veriyor. 

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Böbrekleri Bitiren Yedi Hata

Son yıllarda böbrek hastalarının sayısı hızla artıyor. Günümüzde dünya genelinde 850 milyon kişinin çeşitli nedenlerden dolayı böbrek hastalığına sahip olduğu tahmin ediliyor. .  Son yıllarda

DEVAMINI GÖR »
Scroll to Top